Dekor i emaljfärger och med medaljonger av vyer i grisaille. Bestående av 41 tallrikar, 24 sopptallrikar, 20 assietter, en större terrin med lock och fat, en mindre terrin med lock och fat, två såsterriner med lock och fat, två smörterriner med lock och fat, två såssnipor, sju runda fat, sex ovala stekfat, en senapsburk med lock, 3 små assietter, 15 cremekoppar med lock.
Skador, lagningar. (125)