"Getterön vid Varberg"
Signerad N. Kreuger och daterad Warberg 1908. Pannå 45,5 x 55 cm.
Tidigare i doktor C. Magnus Hambraeus samling, Stockholm.
Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalogen under år 1908 som nr 444, sid 273.