"Tondo 36"
Signerad Ylva Ogland och daterad 2008. Objekt, rund målning på duk, spegel, stearinljus. Höjd 40, bredd 37,5, djup 32 cm.
Art Basel, 4-8 juni 2008, Galleri Brändström och Stene.
Ylva Ogland (red.), med texter av Jota Castro och Amy Smith-Stewart, "Ylva Ogland - Tondo", 2008, jmf bild sid 105.