“Sunshade New Mexico”, 1985
Signerad Denis Piel och numrerad 9/21 och daterad 1988 a tergo. Även stämplad copyright Denis Piel a tergo. Vintage. Silvergelatinfotografi, bildyta 39 x 48,5 cm. Bladstorlek 40,5 x 50,5 cm.
Motivet kommer att finnas avbildat i boken "Denis Piel: Moments" skriven av Denis Piel, Polly Allen Mellen och Donna Karen. Boken släpps den 4 september 2012.
För mer info om konstnären vänligen se internationellt nyhetsbrev för fotografi daterat 22 maj 2012: