Runt, palisander med fyra runda, förkromade stålben, modell 3600. Etikettmärkt Fritz Hansen, Denmark 0466. Diameter 120 cm, höjd 70 cm.
Smärre fanernagg, kompletterade skruvar.
Carsten Thau, Kjeld Vindum, "Arne Jacobsen", modellen avbildad på sid 168.