268
282669

Irving Penn

(USA, 1917-2009)
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
44 400 - 62 100 EUR
46 800 - 65 500 USD
Klubbat pris
500 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Irving Penn
(USA, 1917-2009)

"Single Oriental Poppy (Variety Unrecorded), New York, 1968"

Signerad Irving Penn och daterad 1989 a tergo. Även stämplad "Photograph by Irving Penn Copyright 1980, Courtesy of Vogue, by the Condé Nast Publications Inc." a tergo. Upplaga 18. Dye transfer, bildyta 55,5 x 43,5 cm. Bladstorlek 58 x 47,5 cm.

Proveniens

Hamiltons Gallery, London.

Irving Penn, "Flowers", 1980, avbildad helsida i färg sid 17.
John Szarkowski, "Irving Penn", 1984, avbildad helsida i färg bild nr 131.
Irving Penn m.fl, "Passage, a work recorded", 1991, avbildad helsida i färg sid 176.

” A good photograph is one that communicates a fact, touches the heart, and leaves the viewer a changed person for having seen it; it is in one word, effective”
Irving Penn

Irving Penn (1917-2009), en av världens mest hyllade fotografer, en mästare som skapade skola med sina rena enkla bilder. Detta uttryck går som en röd tråd genom hela hans mer än 60-åriga karriär. Vårens auktion bjuder ut tre klassiska bilder som väl representerar hans konstnärskap.
”Single Oriental Poppy…, New York, 1968”, ”Motorcycle Policeman, New York, 1951” och ”Composition with pitcher and eau de cologne, 1979”.

Penn lyckades balansera sina kommersiella uppdrag med personliga projekt av annorlunda karaktär. I bilderna visas hans blick för ljussättning och raffinerat enkla kompositioner. Penn föredrog att isolera sina subjekt, från deras naturliga omgivning och fotografera dem i sin studio, avbildade mot enkla bakgrunder med minimal rekvisita och naturligt ljus. Han menade att då kunde deras sanna natur framträda utan kommentar och bedömning – genom enkelheten i bilderna avslöjades objektets innersta väsen.

Förutom sina berömda modebilder och porträtt fotograferade Penn även stilleben - noga organiserade kompositioner av bland annat cigarettfimpar, stålblock, djurkranier och skickligt arrangerade assemblage av grönsaker. Med lika säkert öga som han tog bilder av modeller och kända personer, lika vant fångade han mindre glamorösa och helt okända personer på bild. Välkända är hans porträtt av urinvånare från främmande kulturer vilka brukar kallas för hans etnografiska studier. Känd är även sviten ”The Small Trades” som dokumenterar olika yrkesgrupper. Den omfattar cirka 250 verk som ställdes ut i sin helhet 2009 på Getty Museum i Los Angeles.

Irving Penn föddes i New Jersey, USA. Han studerade måleri, teckning och grafisk design på University of Arts i Philadelphia. Efter studierna flyttade han till New York och fick arbete som frilansande designer och illustratör. Vid mitten av 1930-talet arbetade Penn som assistent till dåtidens mest innovativa och inflytelserika art director, Alexey Brodovitch på Harper’s Bazaar och sedan till den legendariska art directorn Alexander Liberman på Vogue. Hans första uppgift blev att övervaka designen av omslagen till Vogue. Det var under denna period som Penn, skolad i måleri och design, beslutar sig för att istället övergå till fotografi som uttrycksform. I oktober 1943 gjorde Penn sitt första egna omslag – ett slående stilleben som visade en brun skinnväska, handskar och en beige scarf tillsammans med apelsiner och citroner arrangerade i form av en pyramid. Detta var det första av cirka 150 omslag för Vogue.

1953 öppnade Penn sin egen studio. Han är känd för sin uppfinningsrikedom i mörkerrummet och experimenterade med olika material. Under 1960-talet lärde han sig den gamla mycket avancerade tekniken att använda platina i stället för det mer konventionella silvret vid kopieringen. Platinatekniken ger vackra sammetslena toner i bilden och är en av de mest hållbara fotografiska processerna. Den kräver dock timmar av förberedelser och en mycket exakt kontroll i mörkerrummet. Penn har mer än någon annan fotograf förstått och utvecklat Platina-Palladium-tekniken till fulländning. Bilderna framställs för hand och varje fotografi är behandlat separat för att få bästa djup och rikedom i nyanser och uttryck. Därför finner man oftast stämpeln ”hand-coated by the photographer” på baksidan av Irving Penns fotografier.

Från 1980 började Penn även arbeta med färgfotografi. Han använde sig av dye transfer, en av de äldsta metoderna inom färgfotografi. Dye transfer fotografier är högt värderade av samlare och museer för den estetiska kvaliteten med stor rikedom och djup i färgerna. Metoden uppfanns under 1930-talet och ger en optimal kontroll över färgskalan eftersom den bygger på att varje grundfärg separeras under processen.
I auktionens bild ”Single oriental poppy…” finns paradoxen, att den mest perfekta blomman också är i ett stadium av förfall. Det fängslade Penn som en insikt om vår dödlighet.

Penn har haft ett flertal retrospektiva utställningar bland annat på MoMA i New York 1984 och har tidig varit representerad hos välrenommerade gallerier. Hans bilder finns i flera internationella museisamlingar, bland andra Metropolitan Museum och MoMa i New York, the Smithsonian Institute i Washington, Stedelijk Museum i Amsterdam, Victoria and Albert Museum i London och Moderna Museet i Stockholm.

Formgivare