"Coin de la rue Valette et Panthéon. Mars 1925"
Stämplad "Eugène Atget Photograph Collection Berenice Abbott" a tergo. Även märkt VP 6534 i negativet samt a tergo. Silvergelatinfotografi 20,2 x 25,4 cm.
Galleri Camera Obscura, Stockholm, enligt uppgift inköpt på 1980-talet.
John Szarkowski och Maria Morris Hambourg, "The work of Atget. Volume II: The Art of old Paris", 1982, avbildad helsida bild nr 104.