Skalformat ryggstöd och sits av formpressad plywood i teak, benställning av bok. Stämplad FH 4274. Bredd 74 cm.
Repor på sits och rygg, ett ben med vattenskada.
Johan Möller Nielsen, Wegner en danskmöbelkunstner, Gyldendal, 1965. Avbildad på sidan 82.
Modellen formgiven år 1948.