142
303654

EMIL STEJNAR, takarmatur "Snowball / Sputnik Pusteblume", Wien, 1960-70-tal.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
447 - 536 EUR
474 - 569 USD
Klubbat pris
29 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Gulmetall och acryl, klotformad med blom- och pärlförsedda spjut och lamphållare. Märkt med etikett ORION. Höjd ca 80 cm, diameter ca 56 cm.

Anlupen metall, prismor och blommor med skador.

Modellen formgiven år 1955.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?