Fajans, glaserad och målad dekor i svart, grönt och vitt av fågel. Signerad EDITION PICASSO samt inpressad stämpel EDITION PICASSO. Diameter 16 cm.
Glasyrnagg.
Alain Ramié, Catalouge de l´oeuvre céramique édité 1947-71. Katalognummer 172, sid 95.
Utförd i 500 exemplar.