Fajans, glaserad och ristad dekor i vitt, svart och blått av figurer. Signerad EDITION PICASSO 87/100 och stämplat MADOURA PLEIN FEU EDITION PICASSO. Diameter 26 cm, höjd 10,3 cm.
A Ramié,"Picasso, catalogue de l'oeuvre céramique édité 1947-19712, Galerie Madoura, 1988. Nr 355, sid 182.
Utförd i 100 ex.