Stengods, spräcklig glasyr i oxblod och något grått, lock i patinerad brons. Urnan signerad PN, böljemärket 5.10??, locket utan stämplar. Höjd 13 cm inkl lock.
Patrick Nordström (1870-1929) Verksam vid Den konglige porcelainsfabrik 1912-22.