Graverad dekor av interiör med kvinnofigurer och kaktusar, signerad Orrefors Hald 562 27 WE (gravör Wilhelm Eisert). Höjd 18,5 cm, diameter 19 cm, fatets diameter 22 cm.
2 mindre naggar på ovankanten.
Erik Wettergren, Svenska Slöjdföreningen - Norstedts, Stockholm 1948. Modellen avbildad sid 93.
Kerstin Wickman (red), Orrefors Etthundra år av svensk glaskonst, Stockholm 1998, avbildad sid. 33.
Modellen formgiven år 1926.
Där Simon Gates graverade dekorer är tydligt klassicerande uppvisar Edward Halds graverade pjäser dekorer med en humoristiskt anslag, eller som här med samtida motiv. Kaktusväxter var högsta mode och de avbildade kvinnorna ser ut som tagna ur en modetidskrift från 1920-talet.
Modellen är extremt ovanlig, sannolikt är färre en fem exemplar utförda, varav en gavs i gåva från Orrefors till den engelska drottningen vid Utställningen vid Dorland Hall år 1931.