OKÄND FORMGIVARE, moccaservis fyra delar, troligen Holland, 1900-talets första hälft.
Kaffekanna, vattenkanna, gräddkanna samt sockerskål. Fyrkantig form, med hamrade ytor. Lock med genombruten dekor med kula i troligen månsten. Största kannans höjd 15 cm, vikt tillsammans 800 g.
Gräddkannans handtag löst upptill. Slitage. (4)
×
Logga in
Kunde inte logga in