Förgyllt silver och ljust grön emalj, bukig form på låg fotklack, längs kanten stiliserad blomsterslinga. Kaffekanna med handtag och knopp i elfenben, kaffekannans höjd 16 cm, vikt tillsammans 780 g.
Smärre bruksslitage.
Formgiven av Guttorm Gagnes. I linneklädd originalask.