Antikpatinerad björk, fyrsidiga ben, frambenen med överkragning och avslutande tassar, bakbenen svängda, halvrund rygg. Klädd i ljusbrunt och grönt skinn, lös sittkudde.
Slitage och smärre skador, sekundär klädsel på kudde och armlän, kantbårder saknas.
C Björk, T Ekström, E Ericson,"Axel Einar Hjorth Möbelarkitekt", Signum, 2009. Se sid 59
Möbelmanget "Caesar" utställt i NK:s paviljong på Världsutställningen i Barcelona 1929.