500
271821

HJALMAR JACKSON, fåtölj, Stockholm 1934, möjligen ritad av Oscar Nilsson.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
155 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Päronträ, snidat och skulpterat, brun, rutsydd skinnklädsel.

Slitage, ett armläns avslut med lagning.