Modell 1050, mahogny och tapetserad med floraplanscher ur Nordens flora av C A Lindman, tre lådor med draghandtag av mässing, kulfötter. Etikettsignerad Josef Frank 1965. Längd 132 cm, bredd 43 cm, höjd 76 cm. Nyckel finns.
Obetydligt slitage.