Tenn och mässing i form av egyptiserande figur. Stämplade med änglamärket SVENSKT TENN STOCKHOLM D8. Höjd 31,5 cm.
Ljusmanchetter med bucklor.(2)
Hedqvist, Jacobson, von Gerber, "Modernt svenskt tenn" Stockholm 2004 , avbildad sid 42.
Modellen som ursprungligen utgjorde skaftet av en handspegel, formgavs år 1928.