ESTRID ERICSON, tändsticksfodral 2 st, Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1954 och 1960
Fodral med flätad reliefdekor samt med devis "THE WORLD IS A BOOK AND HE WHO STAYS AT HOME READS ONLY ONE PAGE". Stämplade med änglamärket D9 och K9. Längd 11,5 cm, och 4,8 cm.
Obetydligt slitage.
×
Logga in
Kunde inte logga in