Kan inte nå servern
224
298269

Henri Matisse

(Frankrike, 1869-1954)
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
71 000 - 88 700 EUR
74 800 - 93 500 USD
Klubbat pris
1 675 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Karin Aringer
Stockholm
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Henri Matisse
(Frankrike, 1869-1954)

Etude de pied

Signerad med initialer HM och numrerad 5. Gjutarstämpel C. Valsuani cire perdue. Mörkpatinerad brons. Höjd 29,5 cm.

Proveniens

Privat samling, Stockholm.

Litteratur

Albert E. Elsen, "The Sculpture of Henri Matisse", New York 1972, jämför bild sid 109.
Pierre Schneider, "Matisse", New York, 1984, jämför bild sid 283.
Francois Garnaud, "Henri Matisse, Catalogue raisonné de l'oeuvre sculpté", Paris 1994, no. 43, jämför bild sid 94-95.
Claude Duthuit, "Henri Matisse, Catalogue raisonné de l'oeuvre sculpté", Paris 1997, no. 43, jämför bild sid 119-121.

Övrig information

Henri Matisse formgav ”Etude de pied” 1909 och mellan åren 1936 och 1958 blev 11 exemplar gjutna hos Valsuani i Paris. ”Etude de pied” finns representerad i samlingarna på Hermitaget i St. Petersburg, Matisse museet i Nice och på Musée des Beaux-Arts i Grenoble. Henri Matisse älskade antika skulpturer och ägnade sig ofta åt akademiska studier för att förstå och utveckla skulpturens uttrycksform. Denna skulptur är unik i hans konstnärskap eftersom den direkt relaterar till hans berömda serie målningar ”Dansen”. ”Etude de pied” är den vänstra dansande figurens högra fot i ”Dansen II” från 1909-1910. Ett tydligt och synnerligen spännande möte mellan tradition och modernism som hos Matisse ledde fram till början på ett idag ikonförklarat och revolutionerande konstnärskap.

I Sarah Steins (gift med äldsta brodern i den konstsamlande familjen Stein) anteckningar från 1908 beskriver hon hur Matisse poängterade vikten av en korrekt skulpterad fot för sina konstelever: "Matisse taught his students that feet count enormously, urging them to think of the foot as 'a bridge'. The artist advised that when making sculpture, 'the joints, like wrists, ankles, knees and elbows must show that they can support the limbs... Above all, one must be careful not to cut the limb at the joints, but to have the joints an inherent part of the limb".
Ur "The Steins Collect: Matisse, Picasso, and the Parisian Avant-Garde", 2011.

Formgivare

Henri Matisse var en fransk bildkonstnär och skulptör född i Le Cateau-Cambrésis. Matisse studerade vid Académie Julian och hos Gustave Moreau. Han inspirerades av konstnärerna Édouard Manet, Paul Signac och Paul Cézanne. Den svenske konstnären Carl Palme tog 1908 initiativet till bildandet av Académie Matisse i Paris där bland andra 40 svenska elever utbildade sig hos Matisse. Sigrid Hjertén, Isaac Grünewaldoch Einar Jolin är några av dessa. Matisse är en av de främsta bland de tidiga modernisterna och upphovsman till fauvismen. Han blev ledare av fauvisterna och slog igenom 1903 med ett färgstarkt och friskt måleri, en dekorativ expressionism, som han höll fast vid livet ut. Måleri är enligt Matisse ett rytmiskt arrangemang av linjer och färger på en plan yta. Den ornamentala tendensen i hans verk tilltog och han utvecklade en fin, närmast kalligrafisk linjeskrift i teckningen. Hans grafiska produktion är riklig. Hans mästerskap sträcker sig över ett halvt sekel och är jämte Picasso den konstnär som har betytt mest för utvecklingen av 1900-talets måleri.

Läs mer