744
241356

KAROTT med LOCK, av Gustaf Folcker, Stockholm 1819.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 280 - 2 730 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Invändigt förgylld, rund med rakt svärtat trähandtag, locket med bladhölstrad ekollonknopp, stämplar även på locket. Undertill stämplat vapen för friherrliga ätten Ridderstolpe. Diam. 23 cm, vikt 1 592 g.

Ur en svensk privatsamling.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

29. Gunnel Nyman, vas, glas, Nuutajärvi Notsjö, Finland 1950-60tal.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
6 000

ditt bud
5 500

ditt bud
5 000

ditt bud
Fair warning
4 500

ditt bud
4 000

ditt bud
3 500

ditt bud
Aktuellt bud:
6 000 SEK