Omarbetad vinkylare. Bemålad polykrom blomsterdekor, delvis förgylld.Förgyllda bronsbeslag i form av maskaroner avslut i form av bockben. Sockel av vit marmor med förgylld pärlstavsdekor, på fötter. H 34,5.
Skador, lagningar. Slitage. Nagg på sockeln.