Rokokostil med dekor i relief. Bestående av 39 mattallrikar, fem sopptallrikar, 19 desserttallrikar, tre såssnipor med fat, tre slevar, ett fat med huv, två saltkar samt en terrin med lock och fat.
Sprickor, nagg och lagning.
Lady Augusta Posse-Gosling, born Hägerflycht, Åkers Styckebruk.