Sandsten. Föreställande kvinna med långt lockigt hår prytt med mussla, Venus symbol. Höjd 50, längd 49, djup 28 cm.
Skador, lagningar.
Tidigare palatset Makalös, Stockholm.
Axel-Nilsson, Göran, Makalös, Fältherren greve Jakob De la Gardies hus i Stockholm, Borås 1984, jämför snarlik figur av sandsten av stenhuggaren Hans Kriessen 1635-37, avbildad sid. 113.
Jakob De la Gardie lät uppföra Makalös 1635-43. Palatset revs efter en brand 1825.