BORDSPENDYL, av Wilhelm Pauli, (urmakare i Stockholm 1795-1809). Sengustaviansk.
Förgyllt och bronserat samt porfyrimitationsmålat snidat trä. Urhus uppburet av kolonner. Vitlackerad urtavla märkt "Wilhelm Pauli Stockholm". Höjd 52, längd 34 cm. Nyckel och pendel medföljer.
Slitage och skador.
×
Logga in
Kunde inte logga in