LJUSKRONA, för sju ljus, av Carl Henrik Brolin (verksam i Stockholm omkring år 1800). Sengustaviansk.
Förgylld mässingsstomme behängd med prismor. Korgbotten. Ljusarmar i form av siffran fem. Dekor av lejon- och vädursmaskaroner. Signerad på krönplattan CHB. Höjd 109, diam 85 cm.
Ställvis bristningar och lagningar.
×
Logga in
Kunde inte logga in