SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, av Carl Gustaf Fyrwald (mästare i Stockholm 1774-1816). Gustavianska.
Bronserade och förgyllda. Ovala med rosettkrön. Ram med spiralband samt pärlstav. Nedtill lagerkvistar. Signerade med brännstämpel CGF samt en med Stockholms hallstämpel 178?. Höjd 70, bredd 43 cm.
Skador, bakstycken saknas.
×
Logga in
Kunde inte logga in