Förgylld och bronserad. Rik snidad dekor av lagergirlander, bandrosetter, blomsterfestonger och meanderdekor. I ramen infällt spegelglas. Med Stockholms hallstämpel 1770-tal. Höjd 221, bredd 85 cm.
Slitage, dekorskador, spricka i ramglas, glas med folieringsskador.