SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.
Förgylld och bronserad. Krönande kärve samt medaljong med motiv med antikiserande kvinnogestalt. Riklig delvis genombruten dekor av pärlstav, bandfläta samt blomstergirlander. Signerad "NM". Höjd 150, bredd 58 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in