Fanerat med mahogny, inläggningar i björk, rotfaner, mässing, förgyllda mässingsdetaljer. Överdel med klaff, inredning med oval spegel med pärlstavsbård av mässing, ställbar platta, sex lådor med skjutbara lock, knoppar av ben. Underdel med hylla, sidor i form av lyror. Längd 69, bredd 59, höjd 123 cm.
Slitage, sprickor, mindre lagningar. Klaff med slagen front.