KONSOLBORD, s.k. Console dessert. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Mahogny och mahognyfaner. Skiva av vit marmor. Gallerkant av mässing. I sargen låda. Nedtill hyllplan. Längd 84, bredd 42, höjd 86,5 cm. Nyckel medföljer.
Senare lås och nyckelskylt, hyllplan med lagningar.
×
Logga in
Kunde inte logga in