"Sfinxen vid Gizeh"
Signerad G v Rosen och daterad -83. Pastell 33 x 37 cm.
Tidigare i direktör Ernst Davidsons samling, Stockholm.
Erik Wettergren, "Georg von Rosens konst", SAK, 1919, upptagen i katalogen under år 1883, sid 156-157.