146
274418

Axel Petersson Döderhultarn

(Sverige, 1868-1925)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 420 EUR
3 640 - 4 550 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Axel Petersson Döderhultarn
(Sverige, 1868-1925)

"Beväringsmönstring"

Grupp bestående av sex figurer samt måttstock. Samtliga figurer stämpelsignerade "Axel Petersson. 'Döderhultarn' Oskarshamn". Skrivbordets bottenplatta även stämpelsignerad med krönt T. Snidat och delvis bemålat trä. Höjd 25-36 cm.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

224. Edward Hald, plafond, "Diana", modell "HD 658/659", Orrefors, 1930-tal.
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Budhistorik
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
Aktuellt bud:
17 000 SEK