Ljusblå botten med polykroma medaljonger, blom- och palmettslingor. Bred röd huvudbård med blomställningar och blomrankor. Yttre sekundärbården med inskription och datering i kartusch.
Ställvis slitage, något smutsig, smärre fläckar, obetydliga malskador och lagningar. Sidorna med trampveck.