Mörkblå botten med rader av polykroma boteh och hörnornament. Bred terrakottafärgad huvudbård med stora blom-, palmett-, arabesk- och granatäppelrankor.
Obetydligt slitage, få små hårt slitna områden, något smutsig, fläckar, obetydliga hål. Baksidan med klistrade kantband, sidorna med trampveck och smärre skador.