BØRGE MOGENSEN, pall, Fredrica Stolefabrik, Danmark, 1960-tal.
Stomme av ek, sits av flätad rotting. Ettikettmärkt AKTIESELSKABET FREDRICA STOLEFABRIK MADE IN DENMARK DESIGN BØRGE MOGENSEN samt DANISH Furniture Control. Längd 69, bredd 46, höjd 34,5 cm.
Obetydligt slitage.
×
Logga in
Kunde inte logga in