"Head"
Signerad Peter Johansson och daterad 2000 och numrerad E.A. Blandteknik. Höjd 55,5, bredd 36,5, djup 36,5 cm inklusive monter.
Omfattas av följerätt (d)
Peter Johansson, "Under - Om ett fortgående betongskulpturprojekt i Falu gruva", jämför bild under rubriken "På femtio famnars djup".
Kulturhuset, utställningskatalog, "Peter Johansson", 2006, jämför bilder under bildrubriken "Porträtt och Brown Under, 2000".