275
268272

Helmut Newton

(USA, 1920-2004)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 070 - 8 830 EUR
7 290 - 9 110 USD
Klubbat pris

Helmut Newton
(USA, 1920-2004)

BOK, Helmut Newton, "SUMO", sign och numrerad 07841/10000, Taschen, Monte Carlo, 1999.

Inbunden. Originalkartong från Taschen. Kromad benställning designad av Phillipe Starck medföljer. 71 x 5

Bruksslitage. Kartongen öppnad. Fraktlapp klistrad på ena kortsidan.
Skyddspapper ej i original.

Formgivare

Helmut Newton föddes 1920 i Berlin och dog 2004 i Los Angeles. Han anses av många vara en legend inom den moderna fotografin. Under 1930-talet studerade han mode- och porträttfotograf för Yva, en av Berlins ledande societetsfotografer. Han inspirerades av såväl Brassaïs som av dokumentärfotografen Erich Solomon. Han publicerades frekvent i tidningarna Elle och Vogue och utanför modevärlden uppmärksammades han för sina svart-vita aktfotografier. Han försökte ofta återskapa det förbjudna och skandalösa - berömda människor tagna på bar gärning.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

22. Bertil Vallien, unik skulptur, "Precious Cargo", båt, sandgjutet glas, Kosta Boda, 1987.
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
Budhistorik
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
Aktuellt bud:
55 000 SEK