816
263080

MATTA. Rölakan. 500 x 195,5 cm. Signerad GLH AMH (Gävleborgs Läns Hemslöjd, sannolikt av Anna-Maria Hoke).

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 340 EUR
1 140 - 1 420 USD
Klubbat pris
27 000 SEK

Sverige omkring 1950. Rutmönster med geometriska figurer i olika blå nyanser samt grått, brunt, benvitt, gult och orange.

Något slitage, fläckar, smärre skador. Skadade kortsidor varav en med revor, påsydda och klistrade band, fransar saknas.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?