791
261134

MATTA. "Strålblomman grå". Gobelängteknik. 231 x 168 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 330 EUR
1 090 - 1 370 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1952.

Något smutsig, fläckar. Skadade och lagade kortsidor, senare fransar.

Jämför Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, skisser färgplansch sid 79.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

268. Josef Frank, byrå, "Flora", Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1970-tal.
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
600 000

ditt bud
580 000

ditt bud
560 000

ditt bud
540 000

ditt bud
Aktuellt bud:
600 000 SEK