786
238601

MATTA. "Nejlikan grå". Gobelängteknik. 294,5 x 231,5 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 820 - 2 730 USD
Klubbat pris
25 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).
Komponerad 1950.

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar. Ställvis något skadade fransar.

Jämför skisser Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplansch sidan 79.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

269. Josef Frank, byrå, "Flora", Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1970-tal.
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
Budhistorik
540 000

ditt bud
Aktuellt bud:
540 000 SEK