Fajans, målad dekor i blått, rött, grönt och gult. Signerad EDITION PICASSO 9/500 MADOURA. Diameter 25 cm.
Glasyrkrackelyrer, fläck.
A Ramié,"Picasso, catalogue de l'oeuvre céramique édité 1947-19712, Galerie Madoura, 1988. Nr 458, sid 242.
Modellen utförd i 500 exemplar.