Fajans, målad och ristad dekor av profiler samt uggla i vitt och svart. Signerad EDITION PICASSO MADOURA och inpressade stämplar EDITION PICASSO MADURA PLEIN FEU. Höjd 29 cm.
Alain Ramié, "Picasso, catalogue de l'oeuvre céramique édité 1947-19712, Galerie Madoura, 1988, sid 130, nr 246.
Utförd i 500 exemplar.