756
262850

GERHARD HENNING, figurgrupp för Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
7 000 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

"Eventyr 3", porslin, polykrom och förgylld dekor. Signerad med rött hjärta under krona samt böljemärket AF och inpressat 1664. Höjd 20 cm.

Modellen formgiven 1913-14.