PATRICK NORDSTRÖM, urna med lock, Den Kongelige porcelainsfabrik, Danmark 1922.
Stengods, grågrönglaserad med lock av patinerat brons samt tennknopp. Urnan signerad PN, böljemärket, 2-2 1922 III. Lockets insida stämplat med böljemärket, krona T15. Höjd 15 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in