STIG LINDBERG, vaser, 2 st Gustavsberg Studio, 1940/50-tal.
Fajans, målad polykrom dekor av blad och ränder. Signerade med studiohanden i blått, SWEDEN 5/10.161 resp. mm/82.187 samt målarsignaturer för G. Pungo resp H. Pitkänen. Inpressat HANDDREJAD och fabrikstämpel. Höjd 27,5 och 40 cm.(2)
×
Logga in
Kunde inte logga in