STIG LINDBERG, vaser, 2 st Gustavsberg Studio, 1940/50-tal.
Fajans, målad polykrom dekor av blad. Signerad med studiohanden i blått SWEDEN 186-5-10 respektive s.10.138 och även pressad stämpel HANDDREJAD GUSTAVSBERG. Höjd 28 och 29 cm.
Glasyrkrackelyrer.(2)
×
Logga in
Kunde inte logga in