668
252701

G. A. WERNER tillskriven, praktskål på fot, Rörstrand, 1880.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 340 EUR
1 140 - 1 420 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Glaserad i mörkblått med förgyllda detaljer i relief, historiserande bård med riksvapnet i vitt. Signerad Rörstrand 1880. Höjd 50, diameter 58 cm.

Proveniens

Ur Löfbergs samling, etikettmärkt LÖFBERGS No 1945 MALMÖ.

Utställd Läckö slott, 1976.

Enligt uppgift formgiven av G.A Werner.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?