Glaserad i mörkblått med förgyllda detaljer i relief, historiserande bård med riksvapnet i vitt. Signerad Rörstrand 1880. Höjd 50, diameter 58 cm.
Ur Löfbergs samling, etikettmärkt LÖFBERGS No 1945 MALMÖ.
Utställd Läckö slott, 1976.
Enligt uppgift formgiven av G.A Werner.